ספריות קודש מעץ מלא – המדריך המלא לקניין

מאז ומתמיד שימשו ספריות קודש מעץ מלא להצבת ספרי קודש. הן מגדירות מחדש את נושא הסדר בחדר ספרי הקודש, בין אם הוא בבית של אדם דתי או מסורתי, ובין אם זהו חדר שפתוח לרשות הרבים בבית הכנסת, בכולל או בבית המדרש. במאמר זה תוכלו לקרוא מדריך קצר שיסייע לכם להתאים ספריית קודש מעץ מלא לכל חדר בו היא נדרשת.

לקחו מידות חיצוניות עבור הספרייה

ספריית קודש מעץ מלא היא ברבים מהמקרים רכיב מרכזי בבתי כנסת, בסלונים של בתים פרטיים, ובעוד מקומות. בשל כך, המידות צריכות להתאים. מצד אחד, הן לא צריכות להיות גדולות מדי בשביל לא לפספס את ההתאמה, ומאידך לא להיות קטנות מדי ולהיראות דלות יתר על המידה ביחס לגודל החדר. על כן, כדאי ליצור מובהקות מסוימת, למשל לתכנן לנדב את הקיר כולו בשביל ספריית קודש מעץ מלא, ואם בכל זאת חלקים אחרים ממנו נדרשים, לתכנן גם אותם עם הריהוט המתאים. ספריית קודש מעץ מלא לא מומלץ לשים בקיר שרובו יהיה לבן ועקר.

לקחו מידות פנים עבור הספרייה

ספרי תורה של בתי כנסת הם ספרי קודש גדולים, ובישראל הם גם הספרים הגדולים ביותר, משום שהם מאד ארוכים ומצריכים ארון קודש מיוחד עם תא ענק. בכל בית כנסת האורך של ספרי התורה המרכזיים שונה, ויש למדוד אותו בשביל להסיק מה יהיה הממד הנדרש של התא הגדול. גם ספרים רגילים עם כריכה ונייר כדאי למדוד באורך וברוחב ולחתור למציאת ספרייה שיכולה להכיל אותם מבלי שהם יבלטו החוצה ובכך יהיו לא מוגנים.

תכננו את העיצוב של הרהיט המרכזי

מאד חשוב לתכנן כיצד ייראה רהיט מרכזי כמו ספריית קודש מעץ מלא. בבית כנסת או בבית פרטי שהעיצוב שלהם מבוסס על הצורה המלבנית, כלומר יש חלונות בלגיים עם מסגרות מלבניות, והדלתות הן דלתות עם משקופים בעלי 4 צלעות, מומלץ לבחור ספריית קודש מעץ מלא עם מעטפת מרובעת. בבית כנסת או בבית פרטי בהם החלונות מוקפים בפרופיל עגול, וכך גם דלתות הכניסה והפנים, מומלץ לבחור ספריית קודש מעץ מלא עם קצוות עגולים דמויי קורה. ישנה חשיבות גם לגוון העץ: כשהבית כהה בעיקרו מומלץ לבחור בעץ כהה דמוי אגוז, וכשהבית בהיר בעיקרו כדאי יהיה לשלב עץ מולבן כמו אלון או ליבנה.

נגישות